خانه هوشمند چیست؟

امروزه صحبت از هوشمند وهوشمندسازی در هر محفلی وهر تجهیزی شنیده می شود.
اتومبیل هوشمند، تلفن همراه هوشمند، خانه هوشمند و…. امانکته اصلی این است که به واقع این صفت هوشمندی چه مزیتی برای استفاده کننده از این تکنولوژی ایجاد میکند. ساختمانها گونه ای ازتکنولوژی هستند.آنها خود را باتکنولوژی وفق میدهند وازآن بهره می گیرند.
ساختمانها به عنوان یک سازه به محض اینکه توانایی پردازش را در اختیار بگیرند،هوشمند خواهند شد.نخستین بنای هوشمنداستفاده ازتکنولوژی درجهت مهیا ساختن محیطی امن وراحت وانرژی زا می باشد.
ایده یک ساختمان هوشمند،ارتباط وپیوستگی میان دسترسی ،نوردهی،امنیت،نظارت،مدیریت وارتباط راه دوررا پیش رو قرار می دهد.عامل یکپارچگی ،این توانایی را به سیستمها می دهدتا بتوانند اطلاعات را میان خود ردوبدل کنند.
تبادل اطلاعات میان این سیستم ها باعث می شود که خروجی اطلاعات که هم نتیجه نهایی است،بدون ایجاد هرگونه اختلال انجام شود.از سوی دیگر سیستم های خروجی اطلاعات ویا تصمیم گیرندهای نهایی ،سیستمهایی هستند پاسخگو،که پاسخی مناسب برای اطلاعات ارسالی که از منابع گوناگون به سیستم وارد می شوند ،مهیا میکنند.
خروجی های اطلاعات وسیستمهای تصمیم گیرنده،اصلی ترین و ضروری ترین مولفه در این نوع معماری که به نام معماری پاسخگو شناخته می شوند هستند.

تاریخچه حضور خانه هوشمند:

در سال 1970،ورود کامپیوتروتکنولوژی ارتباطات راه دور ،زندگی بشر امتحول کرد.از سال 1990،زندگی فردی و اجتماعی افراد، باورود کامپیوتر وارتباطات راه دور ودر نتیجه بی معنی شدن فاصله ها،تغییرات بسیاری کرد.فضاها ومکانهای فیزیکی وتعاریفشان ،درست همانند چهره انسان ،در طول زمان دچار تغییر شده اند.برای مثال اتاقهای ملاقات و کنفرانس شکل مجازی به خود گرفته اند.
چرا که بسیاری از عناصر و اجزای فیزیکی آنها،جای خود را به کامپیوتر داده اند.این اتفاق درست همان چیزی است که می توان نامش را وحدت میان توانایی های کامپیوتر ودنیای فیزیکی ما دانست.در هم آمیختن دنیای فیزیکی ما با کامپیوتر این امکان را فراه می آورد تا دنیای بدست آمده با ذهنی کامپیوتری بیاندیشد.
سمپوزیوم بین المللی معماری در سال 1985 در تورنتو تصریح کرد: ((یک ساختمان هوشمند آمیزه ای است از ابداعات (خواه این ابداعات تکنولوژیک باشد خواه خیر) به همراه مدیریتی بدون نقص که در این استا وبا داشتن این دو ویژگی سرمایه صرف شده تا حد زیادی باز گردد.این تعریف علاوه بر لزوم وجود ابداع و نوآوری و استفاده از تکنولوژی این موضوع رانیز یادآوری می کند که یکی از اهداف ساخت ساختمانهای هوشمند ،اینست که ساختمانهایی ساخته شوند که هر چه بیشتر سرمایه ای را که در ساخت وساز صرف شده است برگردانند.
ممکن است اینگونه به نظر برسد که این اهداف تنها در ساخت ساختمانهای تجاری و اداری مد نطر قرار داده می شود اما در ساخت خانه های مسکونی به آنها توجه نمی شود.مگر اینکه این اهداف در راستای توجه به آسایش وراحتی مردم وتوجه به استفاده بهینه و بهره برداری تمام و کمال از سرمایه،مود توجه قرار می گیرند.

تعریف خانه هوشمند

خانه هوشمند به خانه ای گفته می شود که ساکنین امکان تنظیم وکنترل تجهیزات الکترونیکی منزل را از راه دور ونزدیک داشته باشند.سیستم های خانه هوشمند علاوه بر ایجاد اسایش و امنیت مضاعف در خانه ،به بهینه سازی مصرف انرژی و صرفه جویی در زمان وهزینه های نگه داری ساختمان نیز کمک شایانی می نماید .
این سیتم علاوه ب مخاطبین معمول خود می توانند در بهبود کیفیت زندگی معلولان و سالمندان نیز کمک شایانی نمایند.
امروزه تکنیکهای مختلفی برای اتوماسیون ساختمانهای بزرگ به کار گرفته شده از قبیل کنترل نور_کنترل دما_کنترل درها وپنجره ها وپرده هاویا سیستم امنیتی ومدار بسته و…. که به هر حال ادغام و یکپارچه نمودن این سیستم ها در کنار هم همیشه مشکل بزرگی بوده است .هدف و غایت یک سیستم خانه هوشمند ایده آل رسیدن به ادغام تمامی سیستم های بالا به صورت یکپارچه وکنترل مرکزی تمام خانه است.
لزومی ندارد که تعریف یک ساختمان هوشمند را به موفقیت واهداف بسیار ویژه و آزمانی ربط داد.چرا که تعریف این موفقیتها واهداف ازموقیعتی به موقعیت دیگر تغییر می کند ونزد افراد گوناگون تعاریف گوناگون دارد.یک ساختمان هوشمند باید دارای عملکرد یکسانی باشد تا اینتوانایی را داشته باشد که نیازهای مختلف وگوناگون را پاسخ گوید.

مدیریت انرژی ساختمان با خانه هوشمند

انرژی های مصرفی در ساختمان معمولا در قالب وشنایی،حرارتی وبرودتی می باشند.برای صرفه جویی در مصرف انرژی ،باید بتوان انرژی هایی که در ساعات مصرف بیش از حد مصرف می شوند رامهارنمود ونیز انرژی هایی را که در ساعت خالی از سکنه تلف می شوند را حذف کرد.عمده مصرف انرژی الکتریکی در وشنایی فن کویل ها می باشد.درصورتیکه صاحب واحد از آن خارج شد ،فن کویل خاموش شده وکلید چراغ های روشنایی خاموش می گردد.
درساعت خاصی از صبح،سیستم فن کویل شروع به کار کرده ودمای واحدها را به دمای نرمال تنظیم شده می رساند. در ساعاتی که سکنه درواحد حضوردارند،دمای واحد دربازه خاصی قرار دارد وفن کویل تا دمای واحد در درجه تنظیم شده ثابت بماند به صورت خودکارکنترل می شوند.

یک خانه هوشمند چه ویژیگی هایی دارد؟

  • خانه تان را ازراه دور از طریق تلفن یا سیستم wifi چک کنید
  • بهترین دما برای خانه شما
  • امن تر از آنچه که فکرش را کنید
  • حداقل مصرف انرژی
  • قابلیت اجرای سیستم تمام خاموش وتمام روشن،وتنظیم نور برای روشناییها
  • خانه شما می تواند براساس شرایط گوناگون تصمیم گیری کند
برای واضح تر شدن موضوع خانه هوشمند مثالی از ابتدای ورود به خانه تا رفتن به سفر و اوضاع خانه در آن شرایط و ویژیگیهای خانه هوشمند را به اختصار بررسی می کنیم.به درب ورودی ساختمان می رسیم با داشتن کارت یا کد تعریف شده برای بازنمودن درب اقدام کرده حال برای ورود به منزل با همان کارت می توانید درب واحدرا بازنمایید ویاراه حل ساده تر این که با اثر انگشت خود روی قفل به راحتی وارد خانه تان شوید با وارد شدن شما چراغ ها روشن می شوند.
مسله ای که در ابتدای امر اگرخانه هوشمند داشته باشید متوجه آن می شوید دمای مطلوب داخل خانه است که هرکدام از دمای اتاق ها به صورت مجزا قابل تنطیم بوده و نکته مهم آن،این است که این دما به گونه ای تنطیم شده باشد که موارد اقتصادی هم در آن در نطرگرفته شده باشد.
به واقع در طول شبانه روز ودر صورت عدم حضور شما در خانه لزومی به صف انرژی وداشتن دمای ایده آل نیست.بعد ازروشن شدن چراغ های هوشمند تنظیم نور می توان به گونه ای انجام شود که بیشترین آرامش را برای کار در خانه ایجاد کند.
به راحتی می توانید ترددهای انجام شده را هنگامی که در خانه حضور نداشتید را پیگیری کنید یا از پیغام ضبط شده افاد خانواده با خبر شوید.برای تنظیم پرده ها می توان به صورت اتوماتیک یا توسط ریموت کنترل عمل کنید.اگر با واحدهای مجاور خود می خواهید در ارتباط باشید یااز داخل خانه درخواستی از لابی من دارید با داشتن این سیستم به راحتی این کار انجام پذیر است.

خانه های هوشمند در ایران چگونه است ؟

شما به عنوان مالک توانید نطارت تصویری مناطق را با استفاده از دوربین های مداربسته در محل برای تشخیص ورود غیر مجاز داشته باشید.این تشخیص حتی در شب هم امکان پذیرست وبا مجهزبودن به قفل  شب از داخل به هیچ عنوان با وارد کردن رمز یا کارت ،درب از بیرون باز نمی شود.با یک صفحه کنترل مرکزی لمسی نبض خانه هوشمند دردستان شماست وشمامی توانید با لمس صفحه نمایش رنگی ،باکنترل واجرای سناریوها،از لحظات بودن در ساختمان لذت ببرید.
زمان خروج از خانه فرارسیده.کلیه چراغهای خانه با هم خاموش شده قبل از بیون آمدن از منزل آسانسور ا به طرف واحد خود احضار کنید واز خانه خارج می شوید.همیشه در میان راه نگرانی ودلواپسی بای خانه وجود دارداماسیستم هوشمند خانگی این مشکل را حل نموده که از راه دور اطریق تلفن یا اینترنت شیر برقی گاز را بسته ودمای خانه وروشنایی ها را کنترل نمود.
در مدیریت حریق در ساختمان،تشخیص به موقع حریق ومحل اصلی بروزآن،از اهمیت ویژه ای برخوردارست.در کلیه واحدها بستگی به نوع کاربری واحد،حسگرهایی مربوط به تشخیص دود وحرارت نصب شده که به کنترل کننده محلی آن واحدمتصل می باشد.
درصورتیکه هرگونه دودی که نشانگر حریق است احساس شود،کنترل کننده محلی آژیری پخش می نماید که نشانگر وقوع حریق می باشدوبه نرم افزارمرکزی هم اطلاع می دهد.

ایمنی در خانه های هوشمند

باآتش نشانی و صاحب واحد تماس گرفته شده واطلاع رسانی لازم انجام می گردد.تصاویر صحنه حریق نمایش داده شده وذخیره میگردد.برروی مانیتور اصلی نیزمحل وقوع  حادثه روی نقشه ساختمان نمایش داده شده ومشخص می گردد.
در صورتیکه آن واحد مجهز به تجهیزات اطفا حریق باشد و سیستم برروی کنترل خودکار قرارداشته باشد ویا دستوری ازاتاق کنترل دریافت نماید،اطفاحریق به صورت خودکار انجام وآب پاشها وکپسولهای خودکار منطقه آتش به کارمی افتد.درکل می توان نتیجه گیری کرد هوشمند سازی خانه ،امری اجتناب ناپذیر در خانه های مدرن امروزی می باشد که با تکیه برتکنولوژی های مدرن راحتی وآرامش مضاعفی رادرکنار مصرف بهینه انرژی در اختیار کاربران خودقرار می دهد.

نویسنده:مهندس میترا نیک روش

مدیریت خانه هوشمند لوکس تک